Poptávka: prázdný
 
 

Jak si správně vybrat jídelní židle

Při výběru hraje roli tvar a materiál, rozměr a pohodlí.


Protože je jídelna málokdy řešena jako samostatná místnost, častěji bývá propojena s obývací a kuchyňskou částí v jeden celek. Proto je důležité, aby nábytek všech těchto prostor k sobě stylově pasoval a navzájem se nerušil. I když ne vždy to je pravidlem, v moderně zařízených interiérech se také setkáte s volbou rozdílných materiálů i odlišného typu provedení.Výběr jídelní židle do malých a větších prostor

Do menších prostor nabízíme prostorově úsporné židle, většinou bez područek. Jedná se o subtilní židle s nižší zádovou opěrkou nebo s jednoduchým rafinovaně řešeným opěradlem z dřevěné latě. Naopak do větších prostor můžete vybírat z robustnějších židlí působících dominantním dojmem. Můžete si dovolit vybrat jídelní židle s područkami, které jsou prostorově náročnější, ale pohodlnější a praktické pro rodiny s dětmi či starší osoby. Pro držení kroku se současnými trendy, můžete zvolit židle s důrazem na přírodní materiály, typický charakter dřeva nebo odlehčené dýhované formy. Nejoblíbenějším materiálem je nyní dub, jednak pro svou kresbu, tak pro své vlastnosti.

Barevné a materiálové provedení jídelních židlí

Jídelní židle by měly souznít nejen se stolem ale i s atmosférou místnosti. Jak tvarem, tak i barevně. Co se týče výběru materiálů a barev, vybírat je opravdu z čeho. V nabídce máme širokou škálu moření, nově také můžete zvolit také emailový barevný nástřik nebo u vybraných typů jídelních židlí zvolit moření dle vzorku. V takovémto případě se míchá mořidlo dle dodaného vzorku. Velký pokrok je v možnostech čalounění. Jedná se o nové technologie látek s praktickou úpravou proti ušpinění, kvalitní koženky anebo klasické kůže. Je možné si dodat také látku vlastní.Ergonomické prvky u jídelních židlí

I na jídelní židli jsou kladeny ergonomické požadavky, které diktují minimální rozměry sedáku, výšku sedáku pro dospělého od země. Židle by měly respektovat nejen výšku desky stolu, ale i rozteč jeho nohou. Obecně platí, že by se měly dát pod stůl pohodlně zasunout a zároveň vám ponechaly pod stolem dostatek místa pro vaše nohy. Dalším důležitým kriteriem je jejich pohodlnost. Pro příjemný pocit pohodlí je důležitá zmíněná výška a délka sedáku židle, tak výška jejího opěradla, tak aby poskytla zádům potřebnou oporu. Židle, které mají sedák mírně zakloněný dozadu, jsou obecně vnímány jako pohodlnější, protože při sezení na nich si nestlačujete naplněný žaludek. Při delším sezení oceníte měkké čalounění z textilu nebo kůže. Hrana sedáku by měla být zaoblená, aby netlačila do měkkých tkání pod koleny.

Pokud máte zájem o jídelní židle na terasu, doporučujeme spíše umělý ratan. Ratanový nábytek je pro židle, které jsou vystaveny nepříznivým venkovním podmínkám, vhodnější. Proto tomuto záměru (posezení venku) vyhovují lépe.